Tomáš Buchwaldek: Alumni Excellence Award je pro mě závazek!

Tom Buchwaldek je Alumni z let 2008-2012, který vedl Ostravskou pobočku a poté působil na národním vedení. Po škole, spolu s dalším alumníkem, založil úspěšnou účetní a poradenskou společnost Na stejné lodi. Vedle toho se rozhodl, že bude bojovat proti tomu, že mladí lidé opouštějí jeho rodný kraj a tak před třemi lety založil Klub Patriotů Moravskoslezského kraje. Klub Patriotů ukazuje, že MSK má i něco jiného než smog, nezaměstnanost a kriminalitu a dvakrát ročně pořádá inspirativní, networkingová setkání s top osobnostmi kraje.

Při příležitosti oslav 50. výročí obdržel ocenění Alumni Excellence Award a my vám s ním přinášíme rozhovor o tom, co pro něj toto ocenění znamená, proč se rozhodl vrátit z Prahy do Moravskoslezského kraje, co si nejvíc cení na své AIESEC zkušenosti a proč dělá to, co dělá...

Tome, jak to, že jsi neskončil v korporátním salesu a rozhodl se založit si firmu?

Nevím, nepřišlo mi to moc atraktivní. Snad tím nikoho neurazím, ale přišlo mi to jako “kurník”, kde jsou v zlaté kleci zavřené “slepice”, které dělají něco pro druhé, člověk netvoří nic pro místní komunitu ani pro sebe, jen běží dokola jako křeček v kolečku… Měl jsem nabídky od velkých firem, ale bylo by to pro mě jen “short-term” přemýšlení. V Brazílii jsem si ujasnil, že chci podnikat a dělat něco s přesahem. Měl jsem tu výhodu, že po návratu jsem ještě rok byl student a mohl jsem rozjíždět podnikání, nemusel jsem platit sociální a zdravotní pojištění a tuto výhodu si mnoho studentů neuvědomuje. Oproti lidem, kteří se rozhodnou skončit v zaměstnání a podnikat, je to v tomto ohledu výhodnější start.

Co bylo pro tebe nejhodnotnější z celé "AIESEC experience"?

Určitě to byli lidi, které jsem potkal. S Martinem bych se bez AIESEC nedal dohromady a nezaložili bychom naši firmu. Také "soft-skills výbava" - naučil jsem se být efektivní, zvládat více věcí najednou, komunikovat s lidmi - a to je k nezaplacení. Polovina naší firmy jsou bývalí AIESECáři. No a moji nastávající manželku bych asi také nepotkal :-D

Jak moc si nyní ve spojení s AIESEC? Stíháš nějak pomáhat z pozice Alumna?

Snažím se. Jako většina alumníků to nechávám na aktivitě současné generace členů AIESEC. Teď jim budeme pomáhat s organizací AIESEC Awards, získání partnerů atd. Teď je v Ostravě šikovná aktivní generace a kancelář mají přes ulici. :-)

Jaký máš pocit ze současného fungování AIESEC?

Přiznám se, že teď to toho až tak nevidím, ale líbí se mi, že se AIESEC víc otevřel externímu světu. Na čem si myslím, že by se dalo na druhou stranu zapracovat, je profesionalizace společensky prospěšných projektů a kontakt s firmami. Mám pocit, že se vytratilo umění jednat s opravdovými podnikateli, a ne pouze s řediteli škol. Myslím si, že by to v některých věcech AIESECáře posunulo.

Jak vnímáš důležitost propojování AIESEC a Alumni?

Já si myslím, že v tom je celá budoucnost - v komunitním životě, kdy lidi něco spojuje. Prestižní školy jako Oxford jsou přece financované z řad jejich bývalých studentů. Budoucnost je v komunitním životě, a proto děláme konec konců i ty naše Patrioty.

Tome, co si přeješ nebo co očekáváš od Alumni Asociace?

Já tomu hrozně fandím a myslím, že je super, co děláte. Jednou za rok by mi vyhovovalo se sejít na nějaké akci a mít možnost si přečíst pravidelný newsletter. S ostravskými Alumni jsme se dokonce na Žofíně dohodli, že každý měsíc se potkáme na snídani.

A jak se ti vůbec líbilo na Žofíně na oslavě 50. výročí?

Myslím, že to bylo moc pěkné, super místo, akce se povedla. Ještě více bychom příště mohli podpořit networking. Na příští akci můžeme přispět naším systémem, který používáme při velkých setkáních Patriotů, aby byl networking efektivnější.

Ty jsi byl mezi lidmi, kteří na Žofíně dostali Alumni Excellence Award. Co to pro tebe znamená?

Já jsem z toho byl na větvi, protože jsem to nečekal a byl jsem hodně překvapen. Znamená to pro mě závazek do budoucna. Říkal jsem si předtím, než mě vyhlásili, že by bylo fajn, kdybych někdy v budoucnu mohl být mezi oceněnými. A přemýšlel jsem nad tím, co bych pro to musel udělat, abych si takové ocenění zasloužil já. Pak mě to překvapilo a nyní je to pro mě závazek, že musím dále růst a posouvat se dopředu.

Jana Meniarová, 27. května 2016Profesní zkušenosti

Vedle toho se rozhodl, že bude bojovat proti tomu, že mladí lidé opouštějí jeho rodný kraj a tak před třemi lety založil neziskovku Patrioti Moravskoslezského kraje.. Posláním patriotů je ukazovat, že Moravskoslezský kraj má i něco jiného než smog, nezaměstnanost a kriminalitu a dvakrát ročně pořádá inspirativní, networkingová setkání s top osobnostmi kraje. Ze setkání pro původně několik desítek lidí se stává stále větší a vetší akce - na posledním bylo 400 lidí.

Na "patriotech" vystupují různé osobnosti a mimo jiné poskytují inspiraci mladým lidem, aby chtěli zůstat a být úspěšní doma. To vše je založeno na hodnotách: poctivost a fairplay, podnikavost a proaktivita, otevřenost a sdílení. Dnes jsou patrioti významnou skupinou Moravskoslezského regionu, ke které se hrdě hlásí významné osoby kraje a která nedávno začala vydávat i svůj Magazín Patriot a tato myšlenka se daří rozšiřovat i do dalších měst jednak mimo Ostravu (Nový Jičín, Třinec) a jednak i mimo kraj (zájemce o pořádání takových Setkání jsou i z Prostějova, Olomouce, Zlína, Frenštátu pod Radhoštěm,...)