Robert Chvátal ze Sazky by si vsadil na Trumpa

„Myslím, že vyhraje Trump,” odpověděl na otázku, na koho by si vsadil, Robert Chvátal, CEO české Sazky, když jsme si spolu ještě před volbami povídali. Co ho v Sazce žene kupředu a kde čerpá energii, aby to všechno zvládl?

Roberte, ty teď šéfuješ Sazce. Co ve svém pracovním životě považuješ za důležité milníky?

Sazka je logický důsledek toho, co jsem dělal před tím. Ta výzva v Sazce byla hlavně o jejím zdigitalizování a o změně myšlení, zaměření se na zákazníka. Já jsem si prošel kvalitní školou marketingu v Procter and Gamble a pracoval v telekomunikacích. Myslím, že to byl dobrý předpoklad.

Robert Chvátal
Podle toho co říkáš, nemáš náhodou prsty ve vzniku Sazka mobil?

Ono to tak vypadá, že se mi stýskalo po telekomunikacích, tak jsem si vymyslel takové malé „baby”, ale tak to úplně není. Ty důvody pro vytvoření Sazka mobil byly jinde. Potřebovali jsme značku Sazka omladit a ukázat, že má větší ambice, než jenom nabízet sportku, jako v šedesátých letech. Za druhé jsme potřebovali umět identifikovat naši klientskou bázi, znát toho člověka. To ještě víc změní internet. A v neposlední řadě využít naši rozsáhlou síť terminálů pro dobíjení ostatních operátorů. Takže za tím je toho víc.

V Sazce budeš za chvíli 4 roky. Co tvoje plány, daří se je plnit?

Je to tak na půl cesty. Chtěli jsme ze Sazky udělat „entertainment company“, společnost se kterou se bavíš nebo zábavnou cestou zkoušíš svoje štěstí. Zároveň má Sazka group ambici vytvořit jednu z největších loterijních společností v Evropě. Myslím, že se nám to zatím daří.

Když máš takových zkušeností, přemýšlel jsi nad vlastním podnikáním?

To je dobrá otázka. Já jsem působil v poměrně velkých firmách, kde infrastruktura byla nějak nastavená. Sazka se pohybuje někde mezi. Není to klasická korporace, spíš podnikatelské prostředí, dobrý kompromis. A i ne jako majitel mám motivaci jít se svým management týmem kupředu. A do budoucna? To člověk nemůže vyloučit, ale teď mi práce v Sazce bere tolik času a energie a navíc je to i koníček.

Zažil jsi někdy nějakou krizi?

Nevím, jestli se dá mluvit o krizi... Když jsem nastupoval do T-Mobile Austria a měl jsem reorganizovat firmu a propustit asi třetinu lidí. To nebyla velká zábava.

Co tvoje ambice? Dá se v pozici šéfa Sazky ještě mluvit o velkých ambicích?

Mojí ambicí je stát se mluvčím nebo leaderem kromě české Sazky i Sazka group. Dostat českou značku i do zahraničí a myslet šířeji, než Česko a Slovensko.

Kolik hodin denně trávíš v průměru v práci?

Když počítám i pracovní večeře, tak zhruba nějakých dvanáct, od osmi do osmi.

A jak se ti daří takové tempo skloubit s rodinou?

Zaměřuji se na to, abych toho málo času využil kvalitně. Nechávám si volné víkendy, to už si hlídám.

A kde sbíráš sílu na další projekty?

Hraji golf, to se aspoň projdu. Snažil jsem se naučil kite surfing, ale nemám na něj čas. Navíc je potřeba vítr a vodu a ani jednoho u nás není dost. Takže spíš relaxuji doma, v sauně, ve vířivce...

Novou inspiraci taky hledáš v sauně?

Inspirace přichází tak, že se plánovitě snažím vyskočit z naší české kotliny. Kdybych měl být jenom tady, tak mě to omezí. Dívám se, co se mi líbí jinde, a co by bylo dobré zavést i u nás.

Na 50. výročí založení AIESEC jsi dostal cenu Alumni Excellence Award, co to pro tebe znamená?

AIESEC obecně pro mě znamená neskutečnou zkušenost v době, kdy těch zkušeností bylo poskrovnu. Mluvíme o roku 1987, kdy jsem poprvé vkročil do kanceláří AIESEC v Praze na VŠE. Jsem vděčný, že AIESEC existoval, i když teď už to je spíš vzpomínání na mládí. Ale to, že jsme mohli dělat věci jako organizování konferencí, mít tréninky na veřejné vystupování nebo firmám vysvětlovat, proč si mají vzít praktikant ze západu.. to byla nejlepší škola. Celkově jde o to AIESEC využít k tomu, abychom se něco smysluplného naučili, hard i soft skills, a nečekat, že AIESEC spasí svět. Na to jsou tady jiné organizace, AIESEC byl spíš zaměřený na business. Alespoň za mě to tak bylo.

Otázka na konec na tebe jako největšího odborníka z oboru. Vyhraje Trump nebo Clintonová?

To je sázka do loterie.. Myslím, že vyhraje Trump a taky že to není zase takový rozdíl.

Hanka Knappová (bývalá Jelínková), 11. srpna 2016