Alumni profil: Pavla Konupčíková

O AIESEC slyšela Pavla Konupčíková poprvé v roce 1990. “Tehdy vyrazila parta tří mých spolužáků jako iniciativní skupina na svou první konferenci. Krátce na to jsem jim pomohla založit pobočku na Obchodně podnikatelské fakultě Slezské univerzity v Karviné a stala se první prezidentkou v historii této pobočky.”

Roli prezidentky karvinské pobočky Pavla vykonávala dvě funkční období, až do roku 1993. V letech 1993-1994 působila v prvním národním vedení AIESEC Česká republika na pozici vice-prezidentky pro externí vztahy (od roku 1966 do roku 1993 existoval AIESEC Československo). Aktivní byla i po skončení svého působení v národním týmu, především jako trenérka na celostátních a lokálních konferencích.

“Nemůžu srovnávat, jaký byl AIESEC před revolucí, ale otevření hranic znamenalo samozřejmě i zelenou pro naše aktivity. Byli jsme ti, kteří uměli jazyk, měli kontakty v zahraničí, uměli přivézt „odborníky“ z ciziny. Samozřejmě jsme reagovali, stejně jako to dělá AIESEC v každé době, na potřeby společnosti. Jako první jsme v Československu přišli s projekty jako Career Days nebo Katalog firem. Troufám si říct, že skutečně AIESEC byl první, kdo uspořádal velký veletrh pracovních příležitostí (to bylo v dubnu 1994 na půdě Policejní akademie).”

Také Pavla a její kolegové ve své době usilovali o spolupráci s Alumni, moc jich ale aktivních nebylo. K dispozici byli „první“ Alumni (z dob založení v 60.-70. letech) a pak velmi mladí Alumni (z let 1989-1991). Na mezinárodní úrovni byla ale situace odlišná. “Myslím, že téměř od počátku existence AIESEC funguje nějakým způsobem i Alumni asociace. Pamatuji se, že v dobách mého aktivního působení v národním vedení byl prezidentem AIESEC Alumni International i Ivan Leiš, jeden ze zakládajících členů AIESEC na VŠE v roce 1966. A kongres měli v Malajsii.”

Pavla patří mezi aktivní Alumni, kteří se zapojují jak do aktivit AIESEC, tak do aktivit AIESEC Alumni International. Nedávno se zúčastnila mezinárodního kongresu (AAIC) v Polsku. “Vedle legislativních a formálních záležitostí, které je potřeba realizovat (jako volba nového vedení), jsou to především čtyři dny intenzivního setkávání, diskusí, networkingu lidí, kteří mají podobnou „krevní skupinu“ a se kterými si rozumíte. A jsou to skutečně lidé z celého světa, všech věkových skupin. Od mladých kolem 26 let až po 80leté pány, kteří zakládali AIESEC před 60 lety.”

Odborná stáž v zahraničí, to hlavní, čemu se AIESEC od svého založení věnuje, Pavlu tenkrát minula. “Dodnes mne to mrzí, že jsem této příležitosti nevyužila a někam nevyjela. Po škole jsem začala pracovat (asi jako všichni :-)). Nastoupila jsem do nově vznikajícího oddělení „sales promotion“ reklamní agentury McCann-Erickson. Nyní se věnuji projektům v reklamě, event marketingu, showbusinessu a produkci."

Silvie Špetlová (ex Lhotská), 26. září 2016